Mit kell tudni a kutacsról?

2022. 07. 11.

A kutacs a csecsemő koponyáján lévő lágy rész. Sokan ijesztően tartják, mert lüktet, a sírástól kidudorodhat. A közhiedelemmel ellentétben azonban a kutacs nem olyan veszélyes, mint azt általában gondolják. Cikkünkben szeretnénk megnyugtatni mindenkit. Ehhez azonban ismernünk kell, mivel is van dolgunk.

Mit kell tudni a kutacsról? 

A kutacs a csecsemő koponyáján lévő lágy rész. Sokan ijesztően tartják, mert lüktet, a sírástól kidudorodhat. A közhiedelemmel ellentétben azonban a kutacs nem olyan veszélyes, mint azt általában gondolják. Cikkünkben szeretnénk megnyugtatni mindenkit. Ehhez azonban ismernünk kell, mivel is van dolgunk.

De mi is az a kutacs?

A kutacs a kisbaba koponyacsontjai között lévő lágy rész. Hogy miért van ott? A válasz egyszerű: azért, hogy a gyermek születésekor a koponyalemezek könnyebben tudjanak mozogni, vagyis biztosítja az újszülöttfejének rugalmasságát. A koponyalemezek egymásra torlódnak, így a kis feje könnyebben kifér a szülőcsatornán. Emiatt szülés közben a pici feje eldeformálódik ugyan, de alakját néhány napon belül visszanyeri. A kisbaba kutacsa idővel becsontosodik, vagyis ahogy a népi bölcselet tartja: benő a feje lágya.

Lehet, sokan nem is tudják, hogy a koponyacsontok illeszkedéseinél több kutacs is van (6), de ezekből hármat tartunk számon, az első és a két hátsó kutacsot. A két hátsó kutacs - amelyek a tarkóhoz vannak közel- kicsi, és kb. 3-6 hónapos kor környékén záródik. Az első viszont, a nagy kutacs sokáig nyitva van, és a csecsemő kb.1- 1,5 éves korára forr össze, vagyis becsontosodik, záródik.

Hogy néz ki a nagy kutacs?

A nagy kutacs rombusz alakú, kb. 1x2 cm-es. De ettől picivel lehet nagyobb is, 2x3 cm-es, de még ez is átlagosnak mondható. Ha a kisbabád betölti a 6 hónapos kort, a csontosodás következtében fokozatosan csökken a kutacs mérete.

Ha az átlagostól eltér…

Túl kicsi kutacs: ne izgulj, semmi gond. Ez nem azt jelenti, hogy a fej már nem tud tágulni. Ha a rendszeres fejkörfogatmérésnél növekedést tapasztalsz, aggodalomra semmi ok. Ezt te magad is megteheted egy szabócentivel.

Túl nagy kutacs:  utalhat D- vitamin- hiányra, de nem biztos. Ne aggódj, semmi baj nincs, 6 hónapos kortól csökkeni fog a mérete. Esetleg, ha 6 hónapos kor után sem lesz kisebb, akkor se aggódj, legfeljebb később fog záródni.

Kidudorodó kutacs: kidudorodhat a kutacs erőlködés vagy hosszan tartó sírás közben.  Ha viszont a kidudorodás akkor is fennáll, ha nem sír a csecsemő,  vagyis nyugalmi helyzetben, akkor fordulj orvoshoz.

Besüppedt kutacs: ez általában folyadékhiányt jelez, vagyis a kisbabád szomjas. De előfordul, hogy szomjúság nélkül is gyakran besüppedhet a kutacs. Ha van elég pisi, a kisbabád élénk, ne aggódj, nincs semmi baj!

Lüktető, pulzáló kutacs: teljesen normális, hisz alatta erek futnak.

A kutacs sérülékenysége

Sokan azt gondolják, hogy a kisbaba legsérülékenyebb része a kutacs. Megnyugtatlak, ez egyáltalán nem így van. Az agyállományt a kutacs területén egy igen vastag hártya védi, mely vitorlavászon erősségű. Nyugodtan meg lehet simogatni, tapintani. Ne félj attól, ha fürdetéskor megnyomod, attól semmi baja nem lesz. Sokan attól is félnek, hogy ha valaki megsimogatja kisbabája buksiját. Ne félj, ettől nem lesz semmi baja. Azért nem árt védeni az erős ütéstől, durva behatástól a területet.

A kutacs záródása

A kutacsot 12-18 hónapos kor körül már nemigen lehet kitapintani, de –nem fogod elhinni,- a teljes záródás a felnőttkorig is eltart. A záródási folyamattal kisebb dudorok keletkezhetnek a kutacs környékén, de ez teljesen normális, később el fog múlni.

A fejbőr tisztítása

Sok szülő attól fél, hogy a kisbaba fejbőrének tisztítása közben megsérülhet a kutacs. Nos, ha ügyes vagy, ettől nem kell tartanod. A lényeg, hogy határozottan nyúlj a kisbabád fejéhez. Tartsd biztosan, s akkor nem teszel kárt. Gyakori jelenség, hogy a csecsemő fejbőrén, leggyakrabban a kutacs területén megjelenik a koszmó.  Ez lényegében egy zsíros, sárgásbarnás lerakódás a hajas fejbőrön. Többnyire ártalmatlan, melyet a faggyúmirigyek túlmúködése okoz. Olyasmi, mint a korpásodás. Kialakulása nem a higiéniával, hanem inkább alkati tényezőkkel van összefüggésben. Azok a csecsemők, akik fejbőrén koszmó alakul ki, gyakran ekcémás panaszokkal is küzdenek. A koszmós fejbőrt legegyszerűbben úgy kezelheted, hogy először valamilyen natúr készítménnyel óvatosan megmasszírozod, majd egy természetes összetevőkből álló babasamponnal megmosod. Végül egy erősebb sörtéjű babahajkefével fésülgesd át, ezzel fokozva a bőr vérbőségét.

Reméljük, sikerült megnyugtatnunk a kutaccsal kapcsolatos félelmeidet illetően.

Korábbi bejegyzések
Bankkártyás fizetés
Bankkártyás
fizetés
Ingyenes kiszállítás
Ingyenes
kiszállítás
Biztonságos vásárlás
Biztonságos
vásárlás
Csomag
Natúr Babakozmetikum
Csomagban jobban megéri
Sls, szilikon, parabén és kőolajszármazék mentes natúr kozmetikumok babának és mamának a mindennapos bőrápoláshoz.
Natúr Babakozmetikum
Natúr BabakozmetikumCsomag ajánlataink
még több
még több
Kövess minket!
Natural Cosmetics
Természetes alapanyagokból készült natúrkozmetikum webáruház.
Fogyasztói Vélemény Tanúsítvány
Professzionális natúr kozmetikumok babáknak és mamáknak egyaránt.
Hírekért, akciókért iratkozz fel hírlevelünkre!