2022. 07. 11.
Egyre több az allergiás ember. Mondhatni, mára népbetegséggé vált az allergia. Nem csoda, hisz a pollenek tavasztól őszig veszélyeztetnek bennünket. Megkezdődik a pollenveszély tavasszal a virágba borult fák, bokrok által. Majd folytatódik nyáron, majd teljesen az első fagyok beálltáig. Nem beszélve a poratkáról… Szinte mindig van valamilyen allergén a levegőben. Cikkünkben egy kicsit körbejárjuk a témát.
Vigyázat! Pollenveszély!
Egyre több az allergiás ember. Mondhatni, mára népbetegséggé vált az allergia. Nem csoda, hisz a pollenek tavasztól őszig veszélyeztetnek bennünket. Megkezdődik a pollenveszély tavasszal a virágba borult fák, bokrok által. Majd folytatódik nyáron, majd teljesen az első fagyok beálltáig. Nem beszélve a poratkáról… Szinte mindig van valamilyen allergén a levegőben. Cikkünkben egy kicsit körbejárjuk a témát.
Melyek azok az okok, melyek ide vezethetnek? Mekkora a valószínűsége, hogy te is allergiás leszel?
Az első a hajlam. A családban minél több allergiás beteg van, annál nagyobb az esélye, hogy te is az leszel. Nem mindegy a születési sorrend sem. Az elsőszülött gyermekek gyakrabban betegszenek meg. Sokan a születés időpontjával is összefüggésbe hozzák. Szerintük nagyobb az esélye a pollenallergia kialakulásának, ha pollenidőszakban (tavasz, nyár) születtél. Akit hosszabb ideig tápláltak anyatejjel, annak ellenállóbb lehet a szervezete a pollenekkel szemben. A pollenallergia veszélyét növelheti a gyermekkorban indokolatlanul szedett antibiotikum szedése is. Sőt, akiket gyermekkorban túlzottan kényes higiénia vett körül, veszélyeztetebbek lehetnek, immunrendszerük nem elég ellenálló a pollenekkel szemben.
Nem árt azonban tudni, hogy mi mikor virágzik. Nézzünk egy pollennaptárt!
(Csak a legfontosabbak.)
Március: nyár-, éger- és fűzfa
Május: fű- és gabonafélék, bükk, erdei fenyő
Június: bodza, akác, hárs
Július: ürömfélék, lándzsás útifű, csalán
Augusztus: parlagfű
Keresztreakciók
Az allergiásoknak különösen fontos a vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag táplálkozás és a megfelelő mozgás. Ám figyelj oda a keresztallergiákra is! Bizonyos allergének keresztreakcióban állnak egyes gyümölcsökkel, zöldségekkel. Ez azt jelenti, hogy ezek fogyasztása ugyanolyan tüneteket produkálhat, mint maga az allergén. Nézzünk néhány példát:
nyírfa: alma körte, cseresznye, szilva, sárga- és őszibarack
füvek: narancs, burgonya, sárgadinnye, mogyoró, paradicsom
parlagfű: görögdinnye, banán, cukkini, uborka
üröm: méz, napraforgómag, sárgarépa, zeller
Nyilván nem kell ezeket elhagynod, de minimalizáld a fogyasztásukat!
Mit tehetünk az allergia ellen?
Gyógyszert semmi esetre se szedj! Vannak természetes szerek, amelyek kiválóan helyettesítik a kémiai alapanyagú készítményeket. Például a csalán ugyanolyan anyagokat tartalmaz, melyek az antihisztaminokhoz hasonlóan hatnak a szervezetben. Szedj szárított csalánlevélből készült kapszulát vagy tablettát! A gingko biloba is kiváló allergiaellenes szer lehet, ugyanis gátolja az allergénvegyületek működését. Az Omega 3-zsírsav is hasznos lehet. Beillesztheted az étrendedbe is (tonhal, lazac, lenolaj, szardínia, makréla), de ezt is szedheted kapszula formájában is. Orrduguláshoz használj saját készítésű orrsprayt. 2 teáskanál sót oldj fel 250 ml meleg vízben. Töltsd bele egy fecskendőbe, és spricceld az orrodba a folyadékot. Kiváló orrdugulás ellen.
Végül néhány praktikus tanács!
Ha neked is van ezzel kapcsolatos tipped, tanácsod, szívesen meghallgatjuk!
Egyre több az allergiás ember. Mondhatni, mára népbetegséggé vált az allergia. Nem csoda, hisz a pollenek tavasztól őszig veszélyeztetnek bennünket. Megkezdődik a pollenveszély tavasszal a virágba borult fák, bokrok által. Majd folytatódik nyáron, majd teljesen az első fagyok beálltáig. Nem beszélve a poratkáról… Szinte mindig van valamilyen allergén a levegőben. Cikkünkben egy kicsit körbejárjuk...
Ha gyermekünk pikkelysömörben szenved, azonnal megfogalmazódik az anyában a kérdés: Miért pont az enyém? Fájó látni, ahogy vakarózik szegény, és aki ránéz, ott van a szemében a látványtól a döbbenet.
A hasmenés csecsemő- vagy gyermekkorban elég gyakori. Bizonyítottan a második leggyakoribb megbetegedés a világon. Csak a légúti fertőzések előzik meg. Nézzük, mit kell tudnunk a hasmenésről, és mit tegyünk, ha kisbabánknak megy a hasa?
A kutacs a csecsemő koponyáján lévő lágy rész. Sokan ijesztően tartják, mert lüktet, a sírástól kidudorodhat. A közhiedelemmel ellentétben azonban a kutacs nem olyan veszélyes, mint azt általában gondolják. Cikkünkben szeretnénk megnyugtatni mindenkit. Ehhez azonban ismernünk kell, mivel is van dolgunk.