2022. 07. 11.
Abban – gondolom - egyetértesz velem, hogy a kisbaba számára a legideálisabb az anyatej. Minél tovább szoptatsz, annál egészségesebb lesz a lurkód. De előbb-utóbb eljön majd a hozzátáplálás időszaka, amikor fokozatosan elhagyjuk az anyatejet. Helyébe vagy mellette pedig megkezdjük a hozzátáplálást. Cikkünkben érdekes információkat olvashatsz ezzel kapcsolatban.
Hogyan kezdjük meg a csecsemő hozzátáplálását?
Abban – gondolom - egyetértesz velem, hogy a kisbaba számára a legideálisabb az anyatej. Minél tovább szoptatsz, annál egészségesebb lesz a lurkód. De előbb-utóbb eljön majd a hozzátáplálás időszaka, amikor fokozatosan elhagyjuk az anyatejet. Helyébe vagy mellette pedig megkezdjük a hozzátáplálást. Cikkünkben érdekes információkat olvashatsz ezzel kapcsolatban.
Meddig szoptassak?
Az első kérdés, amit felteszel magadnak, hogy meddig szoptassam a kisbabámat…
A válaszom: ameddig csak tudod, hisz az anyatejben minden benne van, amire szüksége van gyermekednek a fejlődéshez. Persze közben kiegészítheted más táplálékkal is az anyatejet.
Ha már naponta csak egyszer tudsz neki adni, akkor csak egyszer adj, de adj! Ne feledd, ekkor alapozod meg a kicsid immunrendszerét.
Mikor kell elkezdeni a hozzátáplálást?
Ahogy növekedik a kisbabád, egyre több a tápanyagszükséglete. Kb. a 6 hónapos kor az, amikor a baba már igényli, hogy egyéb táplálékot is kapjon az anyatejen kívül. Erre azért is szükség van, hogy kiegészítsük az anyatejjel vagy annak hiányában tápszerrel szerezhető energiát és tápanyagmennyiséget. Egyébként a legtöbb baba emésztőrendszere 6 hónapos korban érik meg az új ízek emésztésére. A többi étel feldolgozásához szükséges enzimek ebben a korban kezdenek termelődni a szervezetében. Ha a csecsemőnek az anyatejen kívül elkezdünk más ételeket is adni, nem fog olyan gyakran szopni. Így csökkenni fog a termelődő anyatej mennyisége. Nem beszélve, hogy amit az anyatej helyett eszik, az nincs olyan értékes, és nem fogja tudni megemészteni.
Természetesen a kisbaba korának megfelelő ételekkel kezdjük a hozzátáplálást. Készülj fel, hisz nem kevés időt vesz igénybe, míg kisbabád hozzászokik az új ízű és állagú ételekhez.
Hogyan vezessük be az új ételeket?
Az elején még csak kóstolgatja a pici az ételt, az új ízeket. Semmit ne erőltessünk! Ha a kicsid elutasít egy ételt, semmi esetre se tukmáld bele! Próbálkozz más ízekkel, vagy tarts egy kis szünetet. Akár néhány napot is szüneteltethetsz. Különösen a fogzási időszakban légy türelmes a hozzátáplálás terén. Ja, és ne feledkezz meg egy nagyon fontos dologról: a babádnak 3 éves korig napi 500 ml folyékony tejalapú táplálékra van szüksége (anyatej vagy annak hiányában tápszer). Mindig az anyatej vagy a tápszer előtt kínáld a picidet egyéb ételekkel! A kicsinek szoknia kell a kiskanalas táplálást is.
Nem akarunk ijesztgetni, de…
…ha nem jól csinálod a hozzátáplálást, rossz táplálkozási szokások alakulhatnak ki ilyenkor a babánál, amiről később nehéz lesz leszoktatnod.
A hozzátáplálás helyes ütemezése
Mivel minden baba más ütemben, egyéni tempójában fejlődik, így nincs olyan előírás, ami minden picire érvényes. Figyeld a gyermeked jelzéseit! Ha egyre nagyobb mennyiséget igényel az anyatejből, a tápszerből, gyakrabban megéhezik, akkor elkezdheted a hozzátáplálást. Egy másik jel a széklet. Ha esetleg adtál neki valami szilárdat, és az megjelenik a székletben, akkor még várj vele. A gyermeked még nem tudja megemészteni. Fontos, hogy az életkor szerint javasolt zöldségekkel és gyümölcsökkel kezdd! A másik megfontolandó tanács, hogy tartsd be a fokozatosságot.
Mit, mikor?
Néhány jó tanács…
Mit igyon a kisbabám?
A másik igen fontos kérdés, hogy mit adjunk inni a babánknak.
Eleinte csak babavizet, gyümölcsteát, cukrozatlan gyümölcslevet. A legjobb, ha mi magunk facsarjuk frissen.
Ne felejtsd el: a hozzátáplálás sikere a türelmedtől függ! Nem lesz rövid idő, míg a kisbabád megtanul enni. Ez egy nagyon felelősségteljes feladat, mert meghatározhatja gyermeked felnőttkori táplálkozási szokásait. Kitartást!
Te hogyan kezdted a kisbabád hozzátáplálását? Nektek zökkenőmentesen ment?
Írd meg nekünk kommentben!
Egyre több az allergiás ember. Mondhatni, mára népbetegséggé vált az allergia. Nem csoda, hisz a pollenek tavasztól őszig veszélyeztetnek bennünket. Megkezdődik a pollenveszély tavasszal a virágba borult fák, bokrok által. Majd folytatódik nyáron, majd teljesen az első fagyok beálltáig. Nem beszélve a poratkáról… Szinte mindig van valamilyen allergén a levegőben. Cikkünkben egy kicsit körbejárjuk...
Ha gyermekünk pikkelysömörben szenved, azonnal megfogalmazódik az anyában a kérdés: Miért pont az enyém? Fájó látni, ahogy vakarózik szegény, és aki ránéz, ott van a szemében a látványtól a döbbenet.
A hasmenés csecsemő- vagy gyermekkorban elég gyakori. Bizonyítottan a második leggyakoribb megbetegedés a világon. Csak a légúti fertőzések előzik meg. Nézzük, mit kell tudnunk a hasmenésről, és mit tegyünk, ha kisbabánknak megy a hasa?
A kutacs a csecsemő koponyáján lévő lágy rész. Sokan ijesztően tartják, mert lüktet, a sírástól kidudorodhat. A közhiedelemmel ellentétben azonban a kutacs nem olyan veszélyes, mint azt általában gondolják. Cikkünkben szeretnénk megnyugtatni mindenkit. Ehhez azonban ismernünk kell, mivel is van dolgunk.